لیزر موهای زائد

مراقبت‌های مهم بعد از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به عنوان یکی از روش‌های محبوب و اثرگذار برای از بین بردن موهای زائد روی بدن شناخته می‌شود. روند کار به این صورت است که با استفاده از پرتوهای لیزری و هدفمند بر روی ریشه‌های مو اثر گذاشته و با از بین بردن موها باعث دستیابی به پوستی صاف و بدون مو می‌شود. مهم‌ترین بخش مراقبت‌های پس از انجام لیزر موهای زائد می‌باشد. بدون رعایت این مراقبت‌ها پوست مشکلاتی مانند تحریک، التهاب و حتی آسیب زیاد خواهد دید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا نکات ضروری و همه موارد بعد از لیزر موها را بیان کنیم.

چه زمانی می‌توان بعد و قبل از لیزر شیو انجام داد؟

بر طبق نظر پزشکان سعی کنید حداکثر یک روز قبل از جلسه لیزر ناحیه تحت درمان را با تیغ یا ماشین اصلاح شیو کنید. به این شکل پرتوهای لیزر راحت‌تر فولیکولهای ریشه مو را پیدا می‌کند. بعد از جلسه لیز موهای خود را شیو نکنید و صبر کرده تا زمانی که پوست تحریک‌پذیری و حساسیت خود را از دست داد می‌توان شیو انجام داد. چند روزی به پوست استراحت داده و حدود یک هفته تا 11 روز بعد از لیزر شیو انجام دهید.

همچنین مطالعه نمایید: مشاوره رایگان در زمینه کاشت مو، ابرو، ریش و سبیل

مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد

 1. واقع بین باشید و تا زمان نتیجه نهایی صبر کنید. این روش استفاده از لیزر بر روی فولیکول‌های مو اثر گذاشته و از ریشه آن‌ها را از بین می‌برد.
 2. تا 3 هفته قبل از شروع لیزر، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید. برنزه کردن، سولاریوم و اسپری برنزه‌کننده، روش‌های مشابه در زمان قبل از لیزر مو ممنوع است.
 3. برای لیزر موهای زائد 24 تا 48 ساعت قبل از لیزر پوست خود را شیو کنید. از وکس و کرم‌های موضعی استفاده نکنید. چون این کار فولیکول‌های مو را از ریشه از بین می‌برد.
 4. تصور نکنید با لیزرکردن موها در یک یا دو جلسه اول لیزرتراپی انجام گیرد.
 5. بین 20 روز تا یک ماه قبل از لیزر موها از داروهای لایه‌بردار استفاده نکنید.
 6. در صورت داشتن سوابق پزشکی مانند تیروئید، کیست، مشکلات و حساسیت پوستی قبل از انجام لیزر آن را با دکتر خود درمیان بگذارید.
 7. در زمان شیردهی به نوزاد و حاملگی به دلیل اینکه مشکلات هورمونی برای فرد ایجاد کند، باید با پزشک خود در میان گذاشته و توصیه نمی‌شود.
 8. در صورت مصرف داروهای موضعی مانند ماینوکسیدیل، کورتون، ایزوترتینوئین، فنیتویین، آنتی‌بیوتیک‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

تعداد جلسات برای لیزر موهای زائد و بهترین زمان لیزر

برای لیزرکردن پوست بهتر است زمانی که موها درحال رشد هستند، اقدام به لیزر کرده و با از بین بردن فولیکول موهای بدن موها از بین خواهد رفت. معمولاً بین 4 تا 8 جلسه درمانی زمان می‌برد. همچنین پزشک با بررسی روند کار و میزان رشد موهای فرد فواصل زمانی آن را تعیین می‌کند. معمولاً مدت زمان جلسات لیزر از هم تقریباً بین یک‌ماه تا 45 روز است که چرخه رشد مو روند خود را طی کرده‌است. البته ممکن است ناحیه درحال کار بر روی پوست حساسیت بیشتری داشته باشدکه به زمان بیشتری احتیاج دارد.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد

برای کمک به بهبود پوست و مشکلات جانبی بعد از جلسه لیزر موارد زیر را انجام دهید:

 1. یک دستمال تمیز را با آب سرد خیس کرده و هر بار 5 دقیه روی ناحیه تحت درمان بگذارید. همچنین می‌توان از کیسه یخ برای کاهش تورم و درد استفاده کرد.
 2. سعی کنید در صورت تجویز پزشک از کرم‌های مخصوص برای کاهش درد استفاده کنید.
 3. همواره سعی کنید از قرار دادن پوست خود در معرض نور خورشید خودداری کنید. طبق دستورات پزشکان از یک ماه قبل و بعد از لیزر پوست در مقابل آفتاب قرار نگیرید.
 4. بعد از لیزر پوست از لوسیون‌های برنزه‌کننده استفاده نکنید. این محصولات و مشابه آن‌ها را استفاده نکنید.
 5. حداقل 4 هفته تا زمان درمان بعدی صبر کنید. جلسات درمان باید معمولاً در فواصل 4 تا 6 هفته برگزار شود.
 6. اگر لیزر موهای زائد در ناحیه زیربغل انجام گرفته باشد، از دئودورانت زیربغل استفاده نکنید.
 7. حداقل تا چند روز از اسکراب بدن خودداری کنید، زیرا موجب تحریک پوست سر می‌شود.
 8. تا زمانی که سوزش به طور کامل قطع نشده و ترمیم نشده از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 9. از انجام تمرینات ورزشی و خاراندن پوست تا 48 ساعت پس از تمرین خودداری کنید.
 10. بعد از لیزر کردن لباس‌های نخی و گشاد بر تن کنید. به دلیل اینکه لباس های نخی خنک‌تر بوده و اصطکاک کمتری با پوست دارند.
 11. تلاش کنید تا 3 روز بعد از لیزر پوست از رفتن به استخر، سونا و محیط گرم جلوگیری کنید. چون باعث تحریک پذیری بیشتر می‌شود.
 12. در صورت قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب، روی قسمت‌های درگیرشده کرم ضد‌آفتاب بزنید.
 13. سعی کنید بعد از لیزر به توصیه‌های کلینیک خود توجه کنید و کرم‌ها و محصولات بهداشتی پیشنهادی را مصرف کنید.
 14. پس از لیزر‌کردن به دلیل بالارفتن التهاب و آسیب‌پذیر بودن آن، تلاش کنید تا 2 روز بعد از لیزر از مواد آرایشی، پنکیک، کرم پودر و… استفاده نکنید.
 15. همچنین سعی کنید تا 10 ساعت پس از لیزر پوست، حمام نکنید تا التهابات آن کاهش پیدا کند.

در کنار رعایت همه این موارد و نکات، استفاده از دستگاه لیزر پیشرفته و جدید نتیجه بعد از آن بهتر بوده و با سرعت بالاتری روند برداشت فولیکول‌های مو انجام می‌شود. انتخاب بهترین کلینیک لیزر و زیبایی معتبر در تهران که از پزشکان باسابقه و کارکنان کارآزموده برخوردار باشد اهمیت ویژه‌ای دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا