Fit مو چیست

fit مو چیست

فهرست مطالب

fit مو چیست

FIT مخفف کلمه Follicular Isolation Technique، به معنای استخراج واحد فولیکولی است. تکنیک‌ انتقال واحد‌های فولیکولی یا FUE که در ایران با نام FIT شناخته می‌شود، یکی از روش‌های مدرن پیوند مو است که می‌تواند نتایجی کاملا طبیعی به همراه داشته باشد. روش‌هایی مانند SUT و Micro FIT نیز بر اساس روش FIT انجام می‌شوند.

fit مو چیست

در کاشت مو به روش FIT از یک پانچ گرد کوچک برای استخراج واحدهای فولیکولی مو ( هر واحد که گرافت مو نام دارد شامل یک تا چهار مو است ) از یک ناحیه با رشد موهای متراکم به یک منطقه بدون مو استفاده می‌شود.

fit مو چیست
fit مو چیست
fit مو چیست
fit مو چیست
fit مو چیست
fit مو چیست

چه افرادی برای کاشت مو با روش FIT مناسب هستند؟

معمولا افرادی که در ناحیه پشت سرشان موهای مشکی و ضخیمی دارند برای انجام کاشت مو به روش FIT مناسب‌ترند. با این وجود کاشت مو برای افرادی که سطح طاسی خفیف تا متوسطی دارند هم با این روش امکان پذیر است.

در نهایت برای تشخیص روش مناسب باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرده و ببینید که علت ریزش موهای‌تان چیست و در مجموع کاشت مو برای شما مناسب است یا خیر. گاهی ریزش مو به دلیل بیماری‌های عفونی یا التهابی است، در این موارد پیش از کاشت مو باید بیماری اصلی را درمان کنید.

fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست

چه کسانی می‌توانند مو بکارند؟

اگر دلیل ریزش مو یا طاسی شما موارد زیر است، شما کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید:

 • ریزش موی ناشی از آسیب، سوختگی، بخیه‌ی جراحی و …
 • خط رویشی بالا با زمینه ژنتیکی
 • طاسی با الگوی مردانه یا زنانه
 • اختلال تریکوتیلومانیا یا عادت کندن مو

چه کسانی نمی‌توانند مو بکارند؟

در شرایط خاص ممکن است کاشت مو زنان کمی سخت‌تر قابل انجام باشد یا پزشک متخصص تشخیص دهد که انجام این عمل برای شما ممکن نیست:

 • کاشت مو برای افرادی که موهای بسیار نازکی دارند ممکن است کمی سخت‌تر و یا باکیفیت کمتری قابل انجام باشد.
 • افرادی که ریزش موی پراکنده با الگوی نامشخص دارند
 • کسانی که بانک موی بسیار ضعیفی دارند
 • افرادی که به بیماری‌های خاص عفونی ویروسی مانند HIV یا هپاتیت مبتلا هستند.

چه تعداد تار مو با روش FIT می‌توان کاشت؟

Hair Transplant
Hair Transplant

تعداد تار موی کاشته شده در روشFIT به بانک موی شما بستگی دارد، اگر موهای پشت سر پرپشت باشد ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت معادل ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تار مو می‌توان برداشت و در ناحیه مورد نظر کاشت.

به طور کل می توان نیمی از فولیکول های دور سر فرد را مورد استفاده قرار داد ولی به این نکته دقت کنید که برداشت موهای نازک بالای گردن یا نزدیک ناحیه بدون موی سر درست نیست چون این موها دائمی نیستند و در آینده امکان ریزش آن‌ها وجود دارد.

مراحل کاشت مو به روش FIT چگونه است؟

برای انجام این عمل کاشت مو، ابتدا متقاضیان کاشت مو توسط پزشک معاینه شده و در صورت لازم آزمایش‌های مختلف قرار انجام می‌شود. اگر پزشک متخصص این روش کاشت مو را برای جنس مو و پوست سر شما مناسب تشخیص دهد، مراحل کاشت مو به روش FIT به صورت زیر خواهد بود:

fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست

عکس برداری از سر

ابتدا از قسمت‌های مشخص شده‌ی سر برای ثبت در پرونده‌ی بیمار و تحلیل نتایج حاصل شده عکس برداری انجام می‌شود. عکس‌های حاصل از این قسمت در اختیار هر بیمار قرار خواهد گرفت.

طراحی خط رویش مو

طراحی خط رویش مو به صورت توافقی بین پزشک و بیمار انجام می‎‌شود. پزشک متخصص نواحی اهداکننده و دریافت کننده را با استفاده از ماژیک‌های مخصوص مشخص می‌کند. ناحیه‌ی دریافت کننده، با نگه داشتن موهای آن قسمت تعیین می شود اما ممکن است بخشی از ناحیه اهداکننده یا تمامش تراشیده شود.

کاشت مو به روش FIT
کاشت مو به روش FIT
کاشت مو به روش FIT
کاشت مو به روش FIT
کاشت مو به روش FIT
کاشت مو به روش FIT

استخراج  فولیکول

زمانی که ناحیه‌ی اهداکننده (قسمت پشتی و یا کناری سر) تعیین شد، تمام روند کار با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. ناحیه اهداکننده یا بانک مو منطقه‌ای است که موهای لازم برای انجام عمل کاشت از آن منطقه برداشت می‌شود. این ناحیه را پزشک متخصص کاشت مو به گونه‌ای تعیین می‌کند که در حین عمل جراحتی به وجود نیاید.

سپس فولیکول‌ها با توجه به تعداد تار موهایی که دارند در ظرف‌های مخصوص با دمای کم، قرار می‌گیرند. یک شمارنده در کنار بیمار، تعداد واحدهای فولیکولی را می‌شمارد تا او را در جریان روند جراحی قرار دهد.

استخراج هم به کمک ابزارهای جراحی میلی متری به نام پانچ انجام می‌شود. این ابزارها لبه های تیز دارند و اندازه‌ی استوانه شان بین ۰/۷۵ تا ۰/۹۰ میلی متر متغیر است که با توجه به ضخامت موی هر بیمار تعیین می‌شود. پس از جداسازی واحدهای فولیکولی با پانچ مخصوص، آن‌ها را به کمک انبرک‌های جراحی از پوست سر خارج می‌کنند. پس می‌توان این روش را به نوعی کاشت مو بدون تراشیدن نیز در نظر گرفت.

fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست

در پایان استخراج، از آنجا که تعداد واحدهای فولیکولی مشخص است، با ضرب کردن آن در تعداد موهای موجود در هر گرافت می‌توان تعداد دقیق موهای کاشته شده را محاسبه کرد.

آماده سازی واحدهای فولیکولی

پس از استخراج، واحدهای فولیکولی در محلول نگهداری قرار داده می‌شوند تا آسیب نبینند. آماده سازی و نگه داری مناسب واحدهای فولیکولی، عامل اصلی موفقیت آمیز بودن کاشت مو است.

نگهداری مناسب از واحدهای فولیکولی برای بقای فولیکول‌های مو در مدتی که خارج از بدن هستند، بسیار مهم است. واحدهای فولیکولی باید هیدراته و با دمای ایده آل نگهداری شوند تا زمان کاشت فولیکول ها فرا برسد.

کاشت فولیکول‌ها روی سر

در این مرحله، واحدهای فولیکولی برداشته شده، با استفاده از بی‌حسی موضعی در نواحی دریافت کننده که از قبل مشخص شده‌اند، کاشته می‌شوند. پزشکی که واحد‌های فولیکولی را می‌کارد، هنگام کاشت هر واحد فولیکولی، عمق، زاویه (خمیدگی به جلو و پایین) و جهت رشد موها را مشخص می کند.

استراحت

به طور متوسط، روند کاشت مو ۵ تا ۷ ساعت زمان می برد که به سه بخش استخراج، استراحت و کاشت تقسیم  می‌شود. زمانی که روند استخراج پایان یافت، بیمار حدود ۳۰ دقیقه برای استراحت و صرف یک وعده‌ی غذایی سبک فرصت دارد.

مزایای روش FIT چیست؟

روش FIT یا SUT برای کاشت مو بدون درد
روش FIT برای کاشت مو بدون درد

عمل کاشت مو به روش FIT برای بسیاری از افراد می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

این عمل به بخیه نیازی ندارد

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روش FIT، تهاجمی نبودن عمل جراحی آن است. در روش‌های قدیمی‌تر، برای استخراج فولیکول‌ها، پوست را به شکل نواری از پشت سر برداشت ‌می‌کردند. این کار با ایجاد برشی نسبتاً عمیق و خونریزی همراه بود و نیاز به بخیه داشت. مشکلی که در روش FIT کاملاً برطرف شده است.

این روش برای کسانی که پوست سر سفتی دارند مناسب است

در عمل کاشت مو میزان انعطاف موی سر بسیار مهم است، اگر قبلا به روش FUT مو کاشته‌اید، به صورت ژنتیکی پوست سفتی دارید یا ورزشکار هستید، با تشخیص پزشک متخصص و استفاده از روش FIT احتمالا نتیجه مطلوب‌تری را به دست می‌آورید.

fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست

روش  FIT عوارض جانبی کمی دارد

کاشت مو به طور کلی یک عمل جراحی به حساب می‌آید و مسلم است که تمام جراحی‌ها، خطرات و عوارض جانبی احتمالی خاصی دارند. در عمل کاشت مو خطراتی مانند عفونت، خونریزی‌های شدید و ایجاد لخته‌های خونی وجود دارد، که این موارد بسیار نادر هستند و اگر مرکز معتبر و مجهزی را انتخاب کنید، احتمالشان نزدیک به صفر است. در این میان روش کاشت مو FIT نسبت به دیگر روش‌ها بسیار کم‌خط‌تر است و همانطور که اشاره شد نیاز به عمل جراحی ندارد.

دوره‌ی بهبود این روش کوتاه‌تر و آسان‌تر است

دوره نقاهت در این روش بسیار آسان بوده و بدون درد و خونریزی است. بعد از عمل کاشت مو به روش FIT بسیار سریع‌تر از روش‌های قدیمی‌تر به روال زندگی عادی برمی‌گردید.

امکان برداشت موهای نازک وجود دارد

استفاده از موهای نازک در جلوه طبیعی‌ خط رویش بسیار موثر است. این در حالی است که در کاشت مو به روش FUT نمی‌توان موهای نازک را برداشت کرد اما در روش FIT  پزشک متخصص می‌تواند موهایی با ضخامت‌های مختلف را برداشت کند.

در این روش کاشت مو از موهای بدن هم می‌توان استفاده کرد

در روش FIT می‌توان از موهای بدن ( مثل موهای سینه، دست،پا و … ) یا ریش برای هم کاشت مو استفاده کرد.

معایب روش FIT چیست؟

روش FIT هم مانند تمامی روش‌های کاشت مو علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد. البته در نظر داشته باشید که اگر کاشت مو در یک مرکز معتبر و با رعایت اصول بهداشتی انجام گیرد، احتمال بروز بسیاری از این عوارض پایین است. در ادامه همراه ما باشید تا معایب این روش را بررسی کنیم:

کیفیت پایین‌تر گرافت‌ها

در کاشت مو به روش FIT ، فولیکول‌ها را باید از ناحیه‌ی گسترده‌‌ای از بانک مو برداشت کنیم تا خطر ایجاد زخم و اسکار وجود نداشته باشد. به همین دلیل ممکن است فولیکول‌هایی برداشته شوند که نسبت به ریزش مقاوم نیستند.

fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست

احتمال آسیب دیدن فولیکول‌ها

برداشت و آماده‌سازی فولیکول‌ها در روش FIT زمان زیادی می‌برد، به همین دلیل گرافت‌ها مدت زمان بیشتری خارج از بدن هستند. از طرف دیگر برداشت فولیکول‌ها دانه به دانه انجام می‌شود، پس احتمال آسیب دیدن آن‌ها در فرآیند برداشت بیشتر می‌شود.

محدودیت برداشت گرافت

به دلیل وقت‌گیر بودن انجام این روش، تعداد محدودی گرافت را می‌توان در یک جلسه استخراج کرد.

چرا در روش FIT تعداد فولیکول‌های برداشته شده نسبت به روش‌های ترکیبی کم‌تر است؟

در روش FIT برای این که حجم موهای پشت سر بیش از اندازه کم نشود، فولیکول ها یکی درمیان برداشت می شود. دلیل این کار این است که اگر برداشت موها به صورت گسترده انجام شود، ظاهر خوبی نخواهد داشت.

توصیه‌های مهم برای مراقبت پس از کاشت مو به روش FIT

After Hair Transplant
After Hair Transplant

به طور کلی بعد از انجام عمل کاشت مو، پزشک تمام مراقبت‌های مربوط به دوران پس از عمل را به صورت یک راهنمای کامل در اختیارتان قرار می‌دهد که شامل: داروهای مورد نیاز، شیوه شست و شو و … می‌شود.

در ادامه به بررسی مراقبت‌های کلی پس از کاشت مو با استفاده از این روش می‌پردازیم:

 • ۱۰ روز پس از عمل می‌توانید به حمام بروید اما به این نکته دقت کنید که این کار باید با احتیاط انجام گیرد. توجه زیادی داشته باشید که گرافت‌های پیوند مو نباید در معرض تماس طولانی مدت با آب قرار بگیرند.
 • طی این ۱۰ روز از قرار دادن یا کشیدن هر جسمی بر روی سرتان دوری کنید، برای مثال باید از خاراندن هر یک از نواحی درمان شده خودداری کنید، حتی اگر خارش در این بخش پوست سر شما را تحریک کند.
 • پس از روز ۱۵ام بیمار می‌­تواند به زندگی عادی خود برگردد.
 • موهای کاشته شده حدود ۱۰ هفته بعد شروع به رشد می‌کنند، این رشد تا ماه دوازدهم به آهستگی و به صورت تصاعدی ادامه می‌ یابد و نتیجه ­اش در تقریباً ۱۰۰% موهای کاشته ­شده، مشهود است.

معرفی کلینیک اغوان، انتخابی مناسب برای انجام عمل کاشت مو

کلینیک ارغوان با بیش از 15 سال سابقه کار تا به حال توانسته رضایت ۹۸% مراجعین خود را جلب کند. این مجموعه به ۴۰ هزار مشتری خدمت رسانی کرده است. از دیگر سوابق درخشان این مجموعه این است طی چهار سال اخیر بیش از ۲ هزار عمل موفق داشته است.

فرآیند کاشت موی کلینیک ارغوان در اتاق‌های کاملا VIP و مجهز انجام می‌شود. یعنی عمل کاشت مو در یک اتاق منحصر به فرد برای هر مراجعه کننده انجام می‌شود و برخلاف برخی از کلینیک‌های دیگر به صورت همزمان، در یک اتاق چند عمل در جریان نیست.

در نتیجه فرآیند کاشت مو با رعایت کامل اصول بهداشتی و استفاده از تجهیزات روز دنیا (دستگاه‌ها و روش نوین آمریکایی) انجام می‌شود. به این صورت که عمل کاشت و برداشت مو در مکان‌های جدا از هم انجام می‌‎‌شود.

از طرفی طبیعی است که یکی از نگرانی‌های افرادی که قصد عمل کاشت مو را دارند، دغدغه‌های مالی انجام این عمل باشد. در این میان، کلینیک ارغوان امکان پرداخت اقساط این عمل را فراهم کرده است. شرایط پرداخت اقساطی هم شامل هیچگونه بهره یا هزینه اضافی هنگام پرداخت قسط نخواهد بود.

در واقع شما با پرداخت ۵۰ درصد از مبلغ کل  می‌توانید از خدمات ارغوان به صورت تمام و کمال بهره ببرید. کافی است برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان متخصص مجموعه ما تماس بگیرید.

fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست fit مو چیست

برای مشاهده نمونه روش های کاشت موی کلینیک ارغوان در اینستاگرام کلیک کنید

سخن پایانی

طبق آمار ارائه شده از سایت moderngentlemen، ریزش مو در ۹۵ درصد از آقایان ژنتیکی است و حدود ۵۰ درصد از بانوان موهای خود را از سن ۵۰ سالگی از دست می‌دهند. بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا با استفاده از روش‌های خانگی، قرص‌ها، محلول‌ها شامپوها این مشکل را برطرف کنند. با این حال می‌توان کاشت مو را روشی برای درمان دائمی ریزش مو در بسیاری از موارد دانست. روشی که کمک می‌کند تا افراد احساس جوانی و زیبایی بیشتری داشته باشند.

در این میان کاشت مو به روش FIT یکی از جدیدترین و بهترین روش‌های کاشت مو است. این روش مبنا و پایه‌ی روش‌های پیشرفته‌تر مثل SUT یا Micro FIT قرار گرفته و امروزه یکی از محبوب‌ترین روش کاشت مو است. روش FIT کم‌خطر، کم‌عارضه و کم‌تهاجمی است و به عنوان روش کاشت موی بدون جراحی شناخته می‌شود.

سوالات متداول

نتایج کاشت مو به روش FIT، پس از چه مدت نمایان می‌شود؟

زمانی که فولیکول‌ها در پوست سر قرار می‌گیرند، وارد یکی از مراحل رشد مو، به نام فاز کاتاژن (فاز موقت) می‌شوند. این مرحله بین ۱ تا ۳ ماه طول می‌کشد و سپس موها وارد فاز تلوژن (فاز ریزش یا استراحت) می‌شوند. در این مرحله موهای قدیمی می‌ریزند تا جا برای رشد موی جدید باز شود.

آیا خطر و عوارض جانبی در کاشت مو وجود دارد؟

مانند هر روش جراحی دیگر، انجام جراحی کاشت مو خطر عفونت خفیف و خونریزی را به همراه دارد. برخی از بیماران به دلیل ورم در ناحیه پیوند کمی درد را احساس می‌کنند، اما با مصرف دارو و کمپرس سرد توسط پزشک کاشت مو مدیریت شده و معمولاً به سرعت برطرف می‌شود.
برخی از بیماران ممکن است کمی التهاب یا عفونت در فولیکول مو در زمانی که موهای تازه شروع به رشد می‌کنند، مشاهده کنند، اغلب این عفونت ناشی از موهای رشد نکرده است. به جز ورم طبیعی و درد خفیف هیچ عوارض جانبی دیگری در این روش درمانی وجود ندارد و استرس و نگرانی بی مورد است.

هزینه کاشت مو به روش FIT چگونه است؟

عوامل مؤثر که قیمت را مشخص می‌کنند عبارتند از :
*تکنیک کاشت مو
*تعداد پیوندهای مورد نیاز
*تجربه و آموزش جراح
*مراقبت‌های قبل و پس از کاشت
*داروهای مورد نیاز و بی‌حسی

به دلیل تنوع روش‌ها و تفاوت نیاز بیماران، قیمت از فردی تا فرد دیگر متفاوت خواهد بود. برخی ممکن است تحت روش FUT  ،FUE  ترکیبی از هر دو یا یک گزینه اضافی قرار بگیرند.

آیا روش FIT کاملا جایگزین روش جراحی FUT شده است؟

گرچه همه بیماران دوست دارند از روش کاشت مو بدون جراحی استفاده کنند ولی متاسفانه این روش برای همه مناسب نیست. ممکن است در بعضی از افراد ریشه موها به علت مقاومت پوست آسیب ببیند و سالم از پوست بیرون نیاید.
به همین دلیل معمولا تعداد گرافت های سالم و با کیفیت کمتر از روش جراحی FUT یا روش ترکیبی است. توصیه می شود در طاسی های وسیع که افراد به تار موی بیشتر نیاز دارند از ترکیب دو روشFIT+FUT طی ۲ روز متوالی استفاده شود.
با روش ترکیبی ۲۵۰۰ تا ۳۲۰۰ گرافت، معادل ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو کاشته می شود، بدون این که حجم موهای پشت کم شود.

در طراحی خط موی جلوی سر چه پارامترهایی مهم است؟

طراحی خط رویش مو در جلوی سر مهم ترین بخش عمل کاشت مو است. خط مو قاب چهره و ارتفاع پیشانی را تعیین می کند. خط موی طبیعی نباید صاف، خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، بلکه باید نمای نامنظم و زیگزاگ داشته باشد و متناسب با سن فرد و ترکیب چهره او تعیین شود. بنابراین انتخاب یک پزشک متخصص باتجربه برای به دست آوردن نتایج طبیعی در عمل کاشت مو بسیار مهم است.

اطلاعات تماس کلینیک ارغوان

Arghavan Address

تهران، پاسداران، بالاتر از ميدان نوبنياد، نارنجستان يكم، بن بست خاطره، كلينيك زيبايي ارغوان

*هدیه ویژه کلینیک ارغوان. با ثبت تلفن همراه خود دو میلیون تومان تخفیف ویژه هر کدام از خدمات ما را دریافت نمایید.*

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین امتیاز ها 4.8 / 5. تعداد رای ها 613

به این مطلب امتیازی داده نشده است. اولین نفر باشید و امتیاز دهید

اینستاگرام ما را دنبال کنید
مشاوره: 09120509038