کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT

کاشت به روش FUT برای مو به‌عنوان یک تکنیک معتبر و طبیعی در جهان شناخته می‌شود که دارای فواید بسیاری است. در این روش، یک نوار باریک از فولیکول‌های موهای قسمت پشت سر برداشته می‌شود و عمل کاشت تحت نظارت پزشک متخصص و با همکاری تیم تخصصی انجام می‌گیرد. به‌طورکلی می‌توان گفت که روش کاشت FUT یک استاندارد معتبر در زمینه کاشت مو است که امکان برداشت و کاشت بیشترین حجم مو را فراهم می‌آورد.

آشنایی با واحد فولیکولی در کاشت مو به روش FUT

واحد فولیکولی به گروهی از موها اطلاق می‌شود که در تعداد یک الی ۵ عددی در ناحیه سر حضور دارند و معمولا هم‌زمان با یکدیگر رشد می‌کنند. در روش‌های مختلف پیوند مو، هر واحد فولیکولی یا هر گرافت مو به‌طور جداگانه در یک سوراخ قرار می‌گیرد. به تعبیری ساده‌تر، هر واحد فولیکولی مانند یک جزیره جداگانه رشد و توسعه می‌یابد. به‌دلیل این ویژگی، می‌توان از واحدهای فولیکولی مو در روش‌های مختلف کاشت مو بهره برد.

مراحل کاشت مو به روش FUT
مراحل کاشت مو به روش FUT

مزایا کاشت با واحد فولیکولی

در واقع، به‌جای جداکردن تک‌تک تارهای مو از بانک مو و کاشت آنها در نقاط بدون مو، از گرافت‌ها استفاده خواهد شد که هرکدام شامل چند تار مو هستند و سپس آن‌ها را پیوند خواهند زد. افزایش تراکم موهای کاشته‌شده، افزایش سرعت عمل کاشت، افزایش تعداد تارهای موی پیوندزده‌شده، ایجاد نتایج طبیعی در کاشت و کاهش میزان جراحت پوست سر و کاهش خطر عفونت از جمله مزایای این روش محسوب می‌شوند.

اهمیت داشتن بانک موی سالم در فرایند کاشت

داشتن بانک موی مناسب با تراکم بالای فولیکول‌های سالم در فرایند کاشت ضروری است. اگر پس از پایان ریزش مو بعد از ۳۰ سالگی، بانک موی پشت سر شما دچار مشکل شده باشد، دیگر نمی‌توانید از آن برای پیوند مو به روش FUT استفاده کنید. در چنین شرایطی باید به سراغ روش‌های دیگر بروید.

اگر قبل از پایان رسیدن ریزش موها، فرایند کاشت را شروع کنید، احتمال دارد که موهای کاشته‌شده نیز باز بریزند. امکان دارد بانک موی شما در آینده تحت تاثیر قرار گیرد و تراکم موهای پشت سر شما بیشتر از آنچه در جلوی سر است به مشکل بخورد. این وضعیت بسیار غیرطبیعی خواهد بود و باعث بروز ظاهر نازک و زشت در موهای شما خواهد شد.

مراحل کاشت مو به روش FUT

روش کاشت FUT، از عبارت follicular unit transplantation اختصار می‌شود و به معنی پیوند واحد فولیکولی است. شروع کاشت به روش FUT به شرایط مشخصی بستگی دارد. اگر نتایج آزمایش‌ها و معاینات شما بدون مشکل باشد، پزشک تصمیم به انجام پیوند مو به روش FUT خواهد گرفت.

آزمایشات قبل از جراحی

قبل از عمل جراحی برای کاشت مو به روش FUT، پزشک شما نیاز خواهید داشت اطلاعات کامل و دقیقی در خصوص وضعیت سلامتی بدن شما داشته باشد. دراین‌خصوص ممکن است برای شما آزمایشات، تست خونی یا معاینات خاصی را تجویز کند. با بررسی نتایج آزمایش و معاینات دقیق‌تر پزشک آمادگی شما را برای انجام عمل تایید خواهد کرد.

آماده‌سازی موها

در این مرحله احتمالا پزشک از شما بخواهد موهای خود را به میزان تعیین‌شده کوتاه کنید و سپس به کلینیک یا مرکز زیبایی برای انجام فرایند کاشت بروید.

بی‌حسی ناحیه پشت سر

بعد از مراجعه به محل تعیین‌شده، پزشک معالج به بی‌حس نمودن ناحیه پشت سر شما می‌پردازد. این عمل معمولا با استفاده از لیدوکایین انجام می‌شود تا در حین برداشت و پیوند مو شما دردی احساس نکنید.

برداشت نوار بانک مو

در این مرحله، پزشک نواری نازک و مستطیلی را از بانک مو جدا می‌کند. ابعاد این نوار براساس نیازهای هر فرد تنظیم می‌شود. این فرایند به این صورت اجرا می‌شود. ابتدا، باریکه‌ای با ابعاد تقریبی ۲ سانتیمتر در عرض و ۲۵ سانتیمتر در طول از ناحیه پشت سر بیمار برداشت می‌شود.

پروسه کاشت

پروسه کاشت مو به روش FUT در ابتدا با جداسازی واحدهای فولیکول مو شروع می‌شود. در این روش، واحدهای فولیکولی با استفاده از میکروسکوپ مشاهده می‌شوند و سپس از هم جدا خواهند شد. هدف اصلی در این جداسازی، حفظ ساختار هر واحد فولیکولی و جلوگیری از هر گونه آسیب به آن است.

این مرحله از فرایند کاشت در روش FUT، بسیار حساس و حائز اهمیت خواهد بود. در روش‌های موفق پیوند مو، این مرحله با دقت و حساسیت بسیار بالا صورت می‌گیرد تا هیچ‌گونه آسیبی به واحد فولیکولی وارد نشود.

بخیه‌زدن

پس از برش نوار بانک مو، محل برش با بخیه مخصوص بسته می‌شود. این بخیه در آینده به شکل یک خط باریک و بلند زیر موهای پشت سر شما پنهان خواهد بود. بعد از حدود ۱۲ روز، بخیه‌ها کشیده می‌شوند و خط حاصل از این عمل، با کیفیتی نازک و همیشگی برای بیمار باقی می‌ماند.

پس از یک سال، بیماران در صورت تمایل می‌توانند با مراجعه به مرکز کاشت، روی این خط دوباره فرایند پیوند مو را انجام دهند تا اثر جزئی را که احتمال دارد بعد از انجام عمل قابل‌مشاهده باشد، از بین ببرند.

مراقبت‌های بعد از عمل

مراقبت از خود و رعایت توصیه‌های پزشک پس از عمل جراحی نیز برای بهبود سریع‌تر واکنش بدن به پیوند مو بسیار حائز اهمیت است.

کاشت مو به روش FUT
کاشت مو به روش FUT

با مزایای کاشت FUT آشنا شوید.

  • مدت‌زمان موردنیاز برای انجام کاشت مو FUT به‌طور قابل‌توجهی کوتاه‌تر از روش FUE خواهد بود. به‌عبارت‌دیگر، اگر کسی به‌دنبال انجام کاشت با سرعت بیشتری است، روش FUT به‌عنوان بهترین گزینه برای او پیشنهاد می‌شود.
  • یکی دیگر از مزایای این روش، کیفیت بالای واحدهای فولیکولی قابل‌انتقال است.
  • در این روش، به‌دلیل برداشت نواری مو، احتمال آسیب به ریشه فولیکول به حداقل می‌رسد و ریسک کاشت ناموفق را به‌شدت کاهش می‌دهد.
  • به‌دلیل عدم استفاده از پانچ و سوزن در ناحیه بانک مو، بسیاری از افراد به استفاده از روش FUT ترغیب می‌شوند.

آیا کاشت مو به روش FUT معایبی دارد؟

در بررسی معایب کاشت با روش FUT، به ابعاد جراحت و جای زخم آن پرداخته می‌شود. معمولا جای زخم در این روش به شکل نواری و قابل‌مشاهده است. خط افقی برش و بخیه در ناحیه بانک مو که معمولا در پشت سر واقع می‌شود، برای همیشه باقی می‌ماند.

این خط، با رشد مجدد موها مخفی خواهد شد؛ اما به‌دلیل میزان جراحت و ایجاد اسکار در پوست سر، برخی افراد ترجیح می‌دهند از این روش استفاده نکنند و FUT را به‌عنوان بهترین روش پیوند مو نمی‌شناسند. از معایب دیگر این روش می‌توان به طولانی‌بودن مدت بهبودی آن اشاره کرد.

به‌دلیل وسعت جای زخم در ناحیه برداشت مو، سرعت بهبودی در این روش بیش از ۱۰ الی ۱۴ روز طول خواهد کشید. نگهداری از موها در این مدت‌زمان، به‌منظور پیشگیری از عفونت و مشکلات احتمالی، بسیار مشکل‌تر از سایر روش‌های پیوند مو است.

 

کلینیک کاشت مو

کلینیک پوست و مو ارغوان، یکی از برجسته‌ترین مراکز در حوزه بهداشت و زیبایی پوست و مو با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی‌های روز دنیا، تحت‌نظر متخصصین برجسته پوست و مو در کشور فعالیت می‌کند. با ارائه خدمات درمانی و زیبایی شامل پیوند مو، درمان‌های پوستی و زیبایی مو، کلینیک کاشت مو ارغوان به‌عنوان یک مقصد برجسته در حوزه بهداشت و زیبایی در تهران شناخته می‌شود.

کلینیک کاشت مو

جمع‌بندی

کاشت مو به روش FUT یک روش معتبر و شناخته‌شده برای بازیابی موهای ازدست‌رفته است. در این روش، نواری باریک از پوست و موهای پشت سر بیمار برداشته می‌شود و سپس این نوار توسط متخصصین پوست و مو به ناحیه‌ای که نیاز به کاشت مو دارد، انتقال می‌یابد. این فرایند زیر نظر تیم پزشکی انجام می‌شود. به‌طورکلی، انتخاب این روش باید باتوجه‌به نیازها و شرایط خاص هر بیمار صورت گیرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *