لیزر موهای زائد

همه چیز در مورد لیزر موهای زائد بدن

همه چیز در مورد لیزر موهای زائد بدن، انواع دستگاه ها، فواید

خلاص‌شدن از شر موهای زائد بدن، دغدغه همیشگی افرادی است که موی بدن را دوست ندارند. این افراد دست به هر روشی که بگویید زده‌اند. از انجام انواع حرکات ژیمناستیک برای شیوکردن نقاط مختلف بدن بگیرید تا دادوبیداد و گریه زمان انجام اپیلاسیون و منقبض‌کردن بدن تا مغز استخوان! نتیجه هم چیزی به غیراز رشد بدتر و زیرپوستی موها، دانه‌دانه شدن بدن و التهاب نیست. شاید بتوان گفت دستگاه لیزر موهای زائد بهترین راه‌حل است.

لیزر موی زائد دقیقا چیست؟

لیزر موهای زائد روشی است که در آن از لیزر یا یک پرتو متمرکز نور برای ازبین‌بردن موهای زائد در نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود. این روش، یکی از رایج‌ترین روش‌های زیبایی است که در بسیاری از کشورها کاربرد دارد.

روش کار آن به این صورت است که دستگاه، نور بسیار متمرکزی را به فولیکول‌های مو می‌تاباند. رنگ‌دانه‌های موجود در فولیکول‌ها این نور را جذب می‌کنند و سپس نابود می‌شوند. رنگ مو و نوع پوست شما نقش اساسی در موفقیت لیزر دارد. رنگ‌های تیره بهتر پرتوها را جذب می‌کنند. به همین دلیل است که لیزر برای افراد بور کارایی ندارد.

بنابراین هر چه موهایتان تیره‌تر و پوستتان روشن‌تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است. اگر رنگ پوست و موی شما نزدیک باشد، احتمال تاثیر لیزر پایین می‌آید. به همین دلیل است که برخی مراکز، استفاده از کرم‌های روشن‌کننده نواحی خاص را پیشنهاد می‌دهند. استفاده از آن‌ها با مشورت دکتر پوست مانعی ندارد.

همه چیز در مورد لیزر موهای زائد بدن
همه چیز در مورد لیزر موهای زائد بدن

مزایای انجام لیزر موهای زائد

مزیت اصلی لیزر ازبین‌بردن موها و تضعیف ریشه است. در نتیجه یا مو دیگر رشد نمی‌کند یا دیگر مثل قبل ضخیم نیست! به‌طورکلی، شما می‌توانید موهای همه نواحی بدن، مانند صورت، ساق پا، چانه، پشت، بازو، زیر بغل، خط بیکینی و سایر نواحی به جز پشت پلک، اطراف چشم و قسمت‌های خال‌کوبی‌شده را لیزر کنید. مزایای کلی لیزر به شرح زیر هستند:

دقت بالا

هر پالس لیزر، می‌تواند تفاوت بین پوست و فولیکول مو را تشخیص دهد. بنابراین تک‌تک فولیکول‌ها در هر پالس بدون آسیب به پوست از بین می‌روند. فولیکول‌های درشت‌تر و تیره‌تر پرتو بیشتری جذب می‌کنند. اما لیزر روی همه فولیکول‌ها به یک اندازه تاثیر می‌گذارد و چیزی از دستش در نمی‌رود.

سرعت بالا

لیزر یکی از سریع‌ترین روش‌های موزدایی است. یک دستگاه خوب لیزر، مانند اشنایدر، می‌تواند در یک ساعت کار لیزر تمام قسمت‌های بدن را انجام دهد. هر پالس لیزر کسری از ثانیه طول می‌کشد و در همین زمان کم، تعداد زیادی فولیکول را از بین می‌برد.

قبل از جلسه لیزر چه کارهایی باید انجام دهم؟

لیزر موهای زائد برخلاف سایر روش‌های موزدایی یک روش آرایشگاهی نیست، بلکه به‌عنوان یک درمان پزشکی شناخته می‌شود. بنابراین اولین کار شما باید پیداکردن یک کلینیک زیبایی معتبر و مناسب مانند کلینیک زیبایی ارغوان باشد که نه‌تنها فضای زیبا و آرام‌بخش برای مشتریان فراهم کرده است، بلکه دستگاه‌های حرفه‌ای و اپراتورهای آموزش‌دیده دارد.

نکات مهم لیزر موی زائد

قبل از حاضرشدن در جلسه لیزر، موارد زیر را حتما در نظر بگیرید:

  • حتما چند ساعت قبل از جلسه دوش بگیرید. از به‌کارگیری اسکراب‌ها و هر محصولی که احتمال دارد پوستتان را حساس کند، بپرهیزید.
  • استفاده از کرم، لوسیون، عطر، مام و بادی اسپلش زیادی که روی پوستتان بماند و سد ایجاد کند، مناسب نیست.
  • از 6 هفته قبل از جلسه لیزر، از هیچ روش موزدایی که شامل کندن ریشه مو می‌شود استفاده نکنید؛ مانند اپیلاسیون، وکس، الکترولیز و موچین. لیزر موهای زائد قرار است روی ریشه تاثیر بگذارد، اگر ریشه را از قبل کنده باشید چه فایده‌ای دارد؟
  • از 6 هفته قبل از جلسه لیزر، آفتاب نگیرید و سولاریوم نروید. این مسئله نه‌تنها تاثیر لیزر را کم می‌کند، بلکه احتمال دارد منجر به بروز حساسیت پوستی شود. زمان مراجعه، پوست شما باید نزدیکترین رنگ به رنگ اصلی خود را داشته باشد.
  • توصیه می‌شود مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، داروهای ضدالتهاب و آسپرین در دوره لیزر متوقف شوند.
  • حتما 24 ساعت قبل از جلسه، بدنتان را کاملا شیو کنید. در غیر این‌صورت، نور لیزر، موی روی پوست رو می‌سوزاند. در این حالت نه‌تنها درد سوختگی مو را روی پوست حس می‌کنید، بلکه پرتو لیزر به قسمت‌های زیرین و فولیکول‌ها نمی‌رسد.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

به‌طورکلی، تفاوت بین دستگاه‌ها در میزان درد، نفوذ اشعه لیزر و اثرگذاری آن‌ها است. دستگاه‌های مختلف باتوجه‌به معیارهایی ازاین‌دست، در گذر زمان بهبود پیدا می‌کنند و تاثیر بیشتری دارند. بنابراین هر چه دستگاه شما جدیدتر باشد، کارایی بهتری دارد. به‌غیر از این مورد، بحث پوست و موی مراجعین نیز مطرح است.

همان‌طور که قبلا گفته شد، یک دستگاه لیزر موهای زائد زمانی بهترین اثربخشی را دارد که اختلاف رنگ پوست و موی شما قابل‌توجه باشد. هر چه مو تیره‌تر و پوست روشن‌تر، اثرگذاری هم بیشتر! اما طیف گسترده‌ای از افراد از لیزر استفاده می‌کنند که بدن هر کدام منحصربه‌فرد است.

در پاسخ به این مشکل، دستگاه‌های لیزر نسل جدید با تمرکز بر پوست و موی افراد طراحی شدند. بعضی دستگاه‌ها مناسب پوست و موهای تیره‌تر یا روشن‌تر هستند.

کدام دستگاه لیزر برای من مناسب است؟

تشخیص اینکه کدام دستگاه برای شما مناسب است با اپراتور لیزر یا پزشک مربوطه است، اما در ادامه، تعدادی از بهترین دستگاه‌های لیزر نام ‌برده‌ شده‌اند:

لیزر IPL

این مورد در اصل لیزر نیست، بلکه فلش لامپ‌های زنون است. این نورها چندین طول‌موج دارند که قابل‌تنظیم هستند و اثرات گوناگون بر ساختارهای مختلف پوست دارند. در زمینه موزدایی، می‌توان سطوح قدرت و موج‌های آن را مناسب رنگ پوست و ضخامت مو تنظیم کرد.

لیزر دیود

این نوع لیزر موهای زائد برای افرادی که موهای زبر و رنگ‌دانه‌های پوستی متوسط تا تیره دارند مناسب است. این روش درد زیادی ندارد و معمولا نیاز به تعداد جلسات کمتری برای نتیجه‌دهی خواهد داشت.

لیزر الکساندرایت

این نوع لیزر برای پوست‌های روشن‌تر کاربرد دارد. مشابه لیزر دیود، درد بسیار کمی دارد و نسبتا سریع نتیجه می‌دهد.

لیزر ND YAG

این لیزر سنگین برای موهای بسیار زبر و پوست‌های تیره کاربرد دارد. این لیزرهای، طولانی‌ترین طول‌موج را نسبت به سایر روش‌ها دارند و دردناک‌ترین نوع لیزر هستند. اما بسیار موثر واقع می‌شوند زیرا با این طول‌موج طولانی، به انتهای ریشه مو می‌رسند.

لیزر روبی

روبی یکی از اولین روش‌های لیزر موهای زائد بود که امروزه منسوخ شده است. زیرا نسبت به سایر روش‌ها اثرگذاری کمتری دارد و دیرتر نتیجه می‌دهد. بااین‌حال، معمولا برای موهای روشن و ظریف روی پوست‌های سفید مناسب است.

جمع‌بندی

قدیم‌ها که فکر می‌کردیم خوشگل‌شدن مساوی کشته‌شدن است، درد وکس و عذاب تیغ چیزی نبود. اما این روزها دیگر این قاعده برقرار نیست و آرامش و راحتی افراد در اولویت قرار گرفته است. بنابراین دیگر هیچ عقل سلیمی راضی به کنده‌شدن دانه به دانه موهای بدنش نمی‌شود. پرتو دستگاه لیزر موهای زائد به معنای واقعی کلمه، مانند یک نور شفابخش به بدن می‌تابد و با کمترین درد و زمان، خواسته شما را برای حذف تک‌تک فولیکول‌های مو اجرا می‌کند!

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *